Active subwoofer in box Edge EDBX12ADSP-E3
In stock
SKU: EDBX12ADSP-E3 Categories: , ,
Description
EDBX12ADSP-E3 | EDGE DBX Series 12 inch 1200 watts Active Bass Enclosure DSP
Key Features
  • Class D Monoblock power amplifier with integrated DSP
  • Auto turn on circuit for easy activation
  • Low and high level input options for versatile connectivity
  • Slot ported enclosure design for enhanced acoustics
  • Remote control for bass level adjustment
  • User-friendly smartphone app for full control (EQ, filters, phase, time delay)
  • Model: EDBX12ADSP-E3
  • Driver: EDBX12
  • RMS Power: 400 watts; Peak Power: 1200 watts
  • Impedance: 4 Ohms
  • Frequency Response: 25Hz – 250Hz
  • Configuration: Bass reflex
  • Dimensions: 375mm x 500mm x 298mm (14.8 x 19.7 x 11.7)
Additional information
Manufacturer
Edge
Model
EDBX12ADSP-E3
Type
Active subwoofer
Size cm (inch)
30 cm (12")
RMS rated power (W)
400
Maximum power (W)
1200
Impedance (Ohm)
1×4
Dimensions
375mm x 500mm x 298mm