Subwoofer Edge EDU15SPL-E2
999,00
In stock
SKU: EDU15SPL-E2 Categories: , ,
Description
EDU15SPL-E2 | EDGE Unlimited Series 15 inch 10000 Watts Max Subwoofer
Key Features
  • Type: Subwoofer
  • Subwoofer Size: 15 (380mm)
  • RMS Power: 5000 watts
  • Peak Power: 10000 watts
  • Impedance: Dual 0.7 Ohms
  • Voice Coil Diameter: 100mm
  • Voice Coil Winding: 4 layer 65mm flat aluminum
  • Recommended Amplifier: EDX5000.1FD-E9
  • Magnet Weight: 612oz
  • Magnet Dimensions: 11 x 1 (280mm x 25mm)
  • Mounting Depth: 10.4 (265mm)
  • Mounting Diameter: 13.85 (352mm)
Additional information
Manufacturer
Edge
Model
EDU15SPL-E2
Type
Passive subwoofer
Size cm (inch)
38 cm (15")
RMS rated power (W)
5000
Maximum power (W)
Impedance (Ohm)
2×1
Installation depth
265mm
Mounting diameter
352mm